Staff One Col

Caps

Foxbright School Demo

161 Ottawa Ave. NW
Grand Rapids, MI 49503
Name
Building
Position
Phone
Scott Plough
Foxbright School Demo
Technology Director

High School

Name
Building
Position
Phone
Bill Kendro
High School
Teacher
Tracy Kelsey
High School
Technology Secretary/Helpdesk

N/A

East Elementary

Name
Building
Position
Phone
Sally Alderink
East Elementary
Migrant
Mary Bereza
East Elementary
Migrant
Shannon Simkins
East Elementary
Migrant
Eleonor Adema
East Elementary
Paraprofessional
Gale Beers
East Elementary
Paraprofessional
Lynne Bennink
East Elementary
Paraprofessional
Teresa Evans
East Elementary
Paraprofessional
Brenda Hamilton
East Elementary
Paraprofessional
Vicki Maddix
East Elementary
Paraprofessional
Pam Neikirk
East Elementary
Paraprofessional
Deb Stuecken
East Elementary
Paraprofessional
Amy Umlor
East Elementary
Paraprofessional
Melissa Weining
East Elementary
Paraprofessional
Lisa Wiltenburg
East Elementary
Paraprofessional
Beth Alvesteffer
East Elementary
Teacher
Laura Bjork
East Elementary
Teacher
Kris Durst
East Elementary
Teacher
Stacey Goodwin
East Elementary
Teacher
Rosemary Grimes
East Elementary
Teacher
Sheila Huebner
East Elementary
Teacher
Stacy Huisken
East Elementary
Teacher
Sarah Jackson
East Elementary
Teacher
Janelle Kramer
East Elementary
Teacher
Marta Malviya
East Elementary
Teacher
Staci Mihalek
East Elementary
Teacher
Kelli Nelson
East Elementary
Teacher
Renee Noel
East Elementary
Teacher
Joshua Presson
East Elementary
Teacher
Harry Rich
East Elementary
Teacher
Kelly Russo
East Elementary
Teacher
Anthony Sagorski
East Elementary
Teacher
Terri Siebelink
East Elementary
Teacher
Alison Stordahl
East Elementary
Teacher
Amie VanAmberg
East Elementary
Teacher
Leslie Venlet
East Elementary
Teacher
Marie DeGroot
East Elementary
Principal
Joanie Host
East Elementary
Administrative Assistant
Jean Huesing
East Elementary
Secretary
Julie Morris
East Elementary
Food Service
Joann Rolfe
East Elementary
Food Service
Bill Skislak
East Elementary
Custodian

Foxbright School Demo

161 Ottawa Ave. NW
Grand Rapids, MI 49503
Name
Building
Position
Phone
Lisa Adams
Foxbright School Demo
Fiscal Services Assistant
Peg Baker
Foxbright School Demo
Director of Media, Curriculum, and Planning
Suzanne Curro
Foxbright School Demo
Title 1
Brian Gamm
Foxbright School Demo
Assist Superintendant
Heather Gibbons
Foxbright School Demo
Superintendant Secretary
Kathy Gomez
Foxbright School Demo
Migrant
Arla Tubergen
Foxbright School Demo
Payroll/Benefits Coordinator
Ron Veldman
Foxbright School Demo
Superintendant

High School

Name
Building
Position
Phone
Dorie Creager
High School
Paraprofessional
Sadina Krepel
High School
Paraprofessional
Linda Porterfield
High School
Paraprofessional
Sally Rinks
High School
Paraprofessional
Lois Schoenborn
High School
Paraprofessional
Jeremy Annen
High School
Teacher
Erin Atkinson
High School
Teacher
Lisa Bates
High School
Teacher
Kent Bollinger
High School
Teacher
Jennie Burgess
High School
Teacher
Nate Burnell
High School
Teacher
Stefanie Camling
High School
Teacher
Susan Childers
High School
Teacher
Steve Courcy
High School
Teacher
Cindy Cunningham
High School
Teacher
Lyn DeCarlo
High School
Teacher
Aaron Eding
High School
Teacher
Renee Fay
High School
Teacher
Ryan Freehling
High School
Teacher
Mike Fritz
High School
Teacher
Dan Garbowitz
High School
Teacher
Tiffany Garbowitz
High School
Teacher
Shelly Gullett
High School
Teacher
Patricia Haggerty
High School
Teacher
Jayne Holman
High School
Teacher
Jared Hudson
High School
Teacher
Dave Inbody
High School
Teacher
Gary Klein
High School
Teacher
Julie Kulich
High School
Teacher
Mary Lamson-Burke
High School
Teacher
Kyle Maginity
High School
Teacher
Amy Matzen
High School
Teacher
Doug May
High School
Teacher
Sarah Mazure
High School
Teacher
Diane Meerman
High School
Teacher
Dave Miller
High School
Teacher
Jim Nicolas
High School
Teacher
Don Patten
High School
Teacher
Beth Postema
High School
Teacher
Kristine Schneider
High School
Teacher
Ryan Schoenborn
High School
Teacher
Todd Sellon
High School
Teacher
Donna St. John
High School
Teacher
Scott Struyk
High School
Teacher
Test Teacher
High School
Teacher
Kelly VanderHoek
High School
Teacher
Todd VanHouten
High School
Teacher
Pete VanKempen
High School
Teacher
Jon Venlet
High School
Teacher
Warren Warber
High School
Teacher
Brianna Wilson
High School
Teacher
Katelyn Ysquierdo
High School
Teacher
Pete Bush
High School
Principal
Cathy Bush
High School
Secretary
Karen DeVree
High School
Secretary
Jamie Huizen
High School
Secretary
Kathy Longstreth
High School
Secretary
Jean Sullivan
High School
Secretary
Renee Braxmaier
High School
Food Service
Carlea Creager
High School
Food Service
Lisa Rasch
High School
Food Service
Kathie Spriensma
High School
Food Service
Bonnie Thoms
High School
Food Service
Todd Frederick
High School
Custodian
Kaitlyn Holmes
High School
Custodian
Danielle Maki
High School
Custodian
Jeff Maycroft
High School
Custodian
John VanderMolen
High School
Custodian
Mike VanDyke
High School
Custodian
Tina Watson
High School
Custodian
Jean Arteaga
High School
Counselor
Angie Wurm
High School
Counselor
Brad Bennett
High School
Community Officer
Katie Walsh
High School
Community Officer
Steve Bennink
High School
Athletic Director
Bill Corbett
High School
Technology Specialist
Tl Lowe
High School
Special Ed Director
Loren Peterson
High School
Custodial Supervisor
Amanda Rennells
High School
Assist Principal

Iam

Name
Building
Position
Phone
Lindsey Belzyt
Iam
Teacher
Karen Broski
Iam
Teacher
Cassandra Conaton
Iam
Teacher
Jacqueline Conway
Iam
Teacher
Shawna DeMay
Iam
Teacher
Judy Depew
Iam
Teacher
Jennifer Dionne
Iam
Teacher
Andrea Szabo
Iam
Teacher
Mark Tapp
Iam
Teacher

Middle School

Name
Building
Position
Phone
Marv Bergsma
Middle School
Migrant
Bobbi Bollinger
Middle School
Migrant
Cheryl Dodger
Middle School
Paraprofessional
Bobbi Jo Gilbert
Middle School
Paraprofessional
Heather Lake
Middle School
Paraprofessional
Lisa Rosel
Middle School
Paraprofessional
Truie Rotman
Middle School
Paraprofessional
Marty Alexander
Middle School
Teacher
Talisha Bailey
Middle School
Teacher
Sarah Bruinsma
Middle School
Teacher
Bret Bumgardner
Middle School
Teacher
Connie Busser
Middle School
Teacher
Lisa Camilleri
Middle School
Teacher
Katie Cutshall
Middle School
Teacher
Luanne DeVries
Middle School
Teacher
Roger Feriend
Middle School
Teacher
Tim Feuerstein
Middle School
Teacher
Tom Fox
Middle School
Teacher
Rachel Hamilton
Middle School
Teacher
Cheryl Harsay
Middle School
Teacher
Jim Hunter
Middle School
Teacher
Denny Krynicki
Middle School
Teacher
Cynthia Miller
Middle School
Teacher
Kristen Nauta
Middle School
Teacher
Joe Oosterheert
Middle School
Teacher
Amanda Osterhart
Middle School
Teacher
Miriam Papageorgio
Middle School
Teacher
Megen Parsons
Middle School
Teacher
Teresa Peterman
Middle School
Teacher
Heidi Schell
Middle School
Teacher
Doug Sietsema
Middle School
Teacher
Rebecca Sikkema
Middle School
Teacher
Mike Sternberg
Middle School
Teacher
Pete Twork
Middle School
Teacher
Krysta VanderVeen
Middle School
Teacher
Jake Visser
Middle School
Teacher
Randy Waldie
Middle School
Teacher
Ryan Pfahler
Middle School
Principal
Paula Kloote
Middle School
Secretary
Joanne Maki
Middle School
Secretary
Laurie Falkowski
Middle School
Food Service
Marietta Smith
Middle School
Food Service
Tisha Smith
Middle School
Food Service
Luann Anderson
Middle School
Custodian
Kathy Baustert
Middle School
Custodian
Marlene VanderWal
Middle School
Custodian
Carla VanDyke
Middle School
Custodian
Scott Bogner
Middle School
Technology Specialist
Jim Meerman
Middle School
Assist Principal

Operations

Name
Building
Position
Phone
Mary Nash
Operations
Secretary
John Barrett
Operations
Custodian
Randy Laug
Operations
Maintenance
Brandon Nason
Operations
Maintenance
Bob Rolfe
Operations
Maintenance

South Elementary

Name
Building
Position
Phone
Melissa Benson
South Elementary
Paraprofessional
Nicole Clayton
South Elementary
Paraprofessional
Karen Dean
South Elementary
Paraprofessional
Christina Hill
South Elementary
Paraprofessional
Peg Lothschutz
South Elementary
Paraprofessional
Stephanie Mayrose
South Elementary
Paraprofessional
Sue Potter
South Elementary
Paraprofessional
Tracy Snyder
South Elementary
Paraprofessional
Kate Abbott
South Elementary
Teacher
Kelly Balkema
South Elementary
Teacher
Nancy Courson
South Elementary
Teacher
Mary DeVos
South Elementary
Teacher
Jennifer Doyle
South Elementary
Teacher
Paula Dufendach
South Elementary
Teacher
Janine Goosen
South Elementary
Teacher
Dana Grady
South Elementary
Teacher
Kelley Harrington
South Elementary
Teacher
Brian Hausig
South Elementary
Teacher
Ashley Hoffar
South Elementary
Teacher
Tammi Jenkins
South Elementary
Teacher
Julia Koczara
South Elementary
Teacher
Jerry Koning
South Elementary
Teacher
Lyndsey Kosten
South Elementary
Teacher
Bethany Kuyper
South Elementary
Teacher
Denise Lampe
South Elementary
Teacher
Kathy Levandoski
South Elementary
Teacher
Tracey Ley
South Elementary
Teacher
Cheryl Long
South Elementary
Teacher
Amber Lundvick
South Elementary
Teacher
Julie Meerman
South Elementary
Teacher
Sheila Michael
South Elementary
Teacher
Pam Moore
South Elementary
Teacher
Kathy Muckey
South Elementary
Teacher
Kelly Post
South Elementary
Teacher
Leanne Robinson
South Elementary
Teacher
Wendy Salyer
South Elementary
Teacher
Janice Spielmaker
South Elementary
Teacher
Connie Wahr
South Elementary
Teacher
Dave Wikstrom
South Elementary
Teacher
Michelle Woods
South Elementary
Teacher
Marilyn Zemaitis
South Elementary
Teacher
Wanda Groeneveld
South Elementary
Principal
Patti Eldred
South Elementary
Administrative Assistant
Ginele Johnson
South Elementary
Secretary
Brenda Andrews
South Elementary
Food Service
Diane Titus
South Elementary
Food Service
Mike Croff
South Elementary
Custodian
Sally Cryderman
South Elementary
Custodian
Lesa Rolfe
South Elementary
Custodian
Jessica Endres
South Elementary
Food Director

Transportation

Name
Building
Position
Phone
Jeff Alberda
Transportation
Bus Driver
Annette Baker
Transportation
Bus Driver
Cathy Bonter
Transportation
Bus Driver
Robin Brock
Transportation
Bus Driver
Jodi Cardosa
Transportation
Bus Driver
Tricia Carlon
Transportation
Bus Driver
Sherry Cooke
Transportation
Bus Driver
Kris Crater
Transportation
Bus Driver
Monica Czekuc
Transportation
Bus Driver
Dee Doorn
Transportation
Bus Driver
Robert Dykstra
Transportation
Bus Driver
Cindy LeMieux
Transportation
Bus Driver
Julie Lothschutz
Transportation
Bus Driver
Bill Lyons
Transportation
Bus Driver
Sue Molyneux
Transportation
Bus Driver
Kay Mooney
Transportation
Bus Driver
Lynne Preston
Transportation
Bus Driver
Randy Roberts
Transportation
Bus Driver
Brenda Rosel
Transportation
Bus Driver
Mike Rotman
Transportation
Bus Driver
Barb Schuelke
Transportation
Bus Driver
Dave Steele
Transportation
Bus Driver
Paul Unger
Transportation
Bus Driver
Vicky Walcott
Transportation
Bus Driver
Doc Waldie
Transportation
Bus Driver
Ed Willcome
Transportation
Bus Driver
Pam Zolinski
Transportation
Bus Driver
Lee Childress
Transportation
Transportation Supervisor

West Elementary

Name
Building
Position
Phone
Alison Briggs
West Elementary
Paraprofessional
Kris Neubecker
West Elementary
Paraprofessional
Lynn Quist
West Elementary
Paraprofessional
Kristine Akers
West Elementary
Teacher
Christine Anderson-Chase
West Elementary
Teacher
Sara Benefiel
West Elementary
Teacher
Gretchen Burk
West Elementary
Teacher
Melissa Byrd
West Elementary
Teacher
Miriam Chanski
West Elementary
Teacher
Pat Cook
West Elementary
Teacher
Stephanie Dow
West Elementary
Teacher
Karissa DuPuis
West Elementary
Teacher
Lori Hardin
West Elementary
Teacher
JimiLynn Kelly
West Elementary
Teacher
Erin Kotowski
West Elementary
Teacher
Jessica Louzon
West Elementary
Teacher
Jennifer Marsh
West Elementary
Teacher
Tiffany Schafer
West Elementary
Teacher
Emily Skinner
West Elementary
Teacher
Heidi Tagg
West Elementary
Teacher
Patti VanHeuvelen
West Elementary
Teacher
Marie DeGroot
West Elementary
Principal
Barb Throop
West Elementary
Secretary
Chris Cole
West Elementary
Food Service
Anne Williamson
West Elementary
Food Service
Luann Lintjer
West Elementary
Custodian
Rebecca Marcinkus
West Elementary
Custodian
Angie Braman
West Elementary
Early Childhood
Jessica Brink
West Elementary
Early Childhood
Jessica Buist
West Elementary
Early Childhood
Jason Cooke
West Elementary
Early Childhood
Dori Croel
West Elementary
Early Childhood
Elizabeth Dora
West Elementary
Early Childhood
Megan Doughty
West Elementary
Early Childhood
Beth Duddles
West Elementary
Early Childhood
Sandy Ellis
West Elementary
Early Childhood
Shawn Harding
West Elementary
Early Childhood
Joni Hoyer
West Elementary
Early Childhood
Victoria Kamps
West Elementary
Early Childhood
Jennifer Kline
West Elementary
Early Childhood
Laura Klon
West Elementary
Early Childhood
Lindsey Langeland
West Elementary
Early Childhood
Samantha Leale
West Elementary
Early Childhood
Risha Lillie
West Elementary
Early Childhood
Ruth Lomasney
West Elementary
Early Childhood
Eric Melinn
West Elementary
Early Childhood
Kaci Phillips
West Elementary
Early Childhood
Kathleen Prince
West Elementary
Early Childhood
Kelsey Rauh
West Elementary
Early Childhood
Rebecca Rotman
West Elementary
Early Childhood
Pam Stammis
West Elementary
Early Childhood
April Stratton
West Elementary
Early Childhood
Carey Taylor
West Elementary
Early Childhood
Kathy Thwaites
West Elementary
Early Childhood
Chelsea Weaver
West Elementary
Early Childhood
Betty Wurm
West Elementary
Early Childhood
Vicki Zerfas
West Elementary
Early Childhood
Nancy Dodge
West Elementary
ECC Director